Kalendarz polski codzienny

8 czerwca 1999

4.7/5 ocena (3 głosów)
  • poniedziałek, 07 czerwca 1999
8 czerwca 1999

Św. Jadwiga Królowa

Przed 15 laty św. Jan Paweł II kanonizował w Krakowie bł. Jadwigę Andegaweńską, królową Polski i Węgier, Patronkę Polski.

Rzadko się zdarza, by za jednego pontyfikatu beatyfikowano i kanonizowano tę samą postać. Widoczna była ponadczasowa więź duchowa między Janem Pawłem II a królową, rodem z Węgier. Tę więź podkreślała niezwykła zbieżność dat. Jadwiga była koronowana na króla Polski 16 października (1384). Kardynał Karol Wojtyła został biskupem Rzymu także 16 października (1978). Jakże pięknie mówił o niej w dniu kanonizacji: Umiłowana przez naród cały, Ty, która stoisz u początku czasów jagiellońskich, założycielko dynastii, fundatorko Uniwersytetu Jagiellońskiego w prastarym Krakowie, długo czekałaś na ten dzień, w którym Kościół ogłosi, że jesteś świętą Patronką Polski […]. Gaude, Mater Polonia! […]. Jakże by się radował Prymas Tysiąclecia […], gdyby dane mu było uczestniczyć w tym wielkim dniu! […]. Kanonizacja królowej Jadwigi jest dopełnieniem milenium chrztu Polski.

Wielkie słowa, bo i wielkie były czyny królowej. Ochrzciła Litwę i związała ją z Koroną więzami krwi, tworząc fundamenty późniejszej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Negocjowała roztropnie z Krzyżakami, przyjęła hołd lenny hospodara mołdawskiego, stanęła na czele wyprawy na Ruś Czerwoną. Miała nieocenione zasługi dla kultury polskiej. Odnowiła Akademię Krakowską, stworzyła na swym dworze ośrodek nauki i kultury. Dbała o kościoły i klasztory, zleciła pierwsze tłumaczenie na język polski Psałterza. „Psałterz floriański”, zabytek języka polskiego, to po prostu „Psałterz królowej Jadwigi”.

Choć umierała tak młodo, wszystko co mówiła lub czyniła, znamionowało sędziwego wieku powagę (Jan Długosz).

Ma św. Jadwiga w kalendarzu liturgicznym wspomnienie 8 czerwca i 17 lipca. Patronko Polski, módl się za nami.

Autor

Piotr Szubarczyk

Komentarze (0)

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.

Anuluj Wysyłam komentarz...