Kalendarz polski codzienny

6 czerwca 1841

4.0/5 ocena (1 głosów)
  • sobota, 05 czerwca 1841
6 czerwca 1841

Eliza Orzeszkowa

Była najwybitniejszą autorką w historii literatury polskiej. Kandydowała do Literackiej Nagrody Nobla. Raz przegrała z Henrykiem Sienkiewiczem, drugi raz ze Szwedką Selmą Lagerlöf. Na jesieni roku 1910 już by jej pewnie nikt nie ubiegł, ale po ciężkiej chorobie przyszła śmierć.

Eliza Orzeszkowa (*6 VI 1841 †18 V 1910) kojarzona jest przez Polaków niemal wyłącznie z powieścią „Nad Niemnem” i z filmem fabularnym, z pamiętną rolą Janusza Zakrzeńskiego (†Smoleńsk 10 IV 2010) jako Benedykta Korczyńskiego. Polscy „europejczycy” uznali, że to „nudne” i doprowadzili niemal do wyeliminowania powieści z lektur szkolnych! Obowiązkowe są tylko dwa fragmenty: rozmowy Andrzejowej Korczyńskiej z synem i Benedykta Korczyńskiego z synem. Tylko po to, by doprowadzić do jałowego wniosku, że dzieci buntują się przeciwko rodzicom... Uznano, że nieważna jest historia Jana i Cecylii, nieważna mogiła z Powstania Styczniowego. Po co, skoro Bohatyrowicze to teraz zagranica...

W okresie Powstania Orzeszkowa wspierała powstańców. W Ludwinowie, w majątku Orzeszków, ukrywał się w czerwcu 1863 r. Romuald Traugutt. Piotr Orzeszko przypłacił to zesłaniem na Sybir.

Uczeń nie przeczyta już także zbioru alegorycznych opowiadań „Gloria victis” (chwała zwyciężonym), bo to „nudy narodowe”. Nie przeczyta powieści „Marta”, którą świat uznał pod koniec XIX w. za najwybitniejszą powieść literatury światowej, spośród utworów ukazujących problem pracy zawodowej kobiet i w ogóle i praw kobiet w społeczeństwie.

Współczesne feministki w Polsce nie są zainteresowane rozważaniem twórczości i ideałów najwybitniejszych polskich autorek z przełomu XIX i XX w. – Orzeszkowej i jej przyjaciółki Marii Konopnickiej – znanych w całej Europie. Wolą prostacki antyklerykalizm i „wolność”, czyli brak odpowiedzialności za to, co się mówi, pisze i czyni.

Autor

Piotr Szubarczyk

Komentarze (0)

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.

Anuluj Wysyłam komentarz...