Polscy kibice mają być antyrosyjskim kozłem ofiarnym nieudolnej władzy | Prawo

Państwo - Prawo

AddThis Social Bookmark Button

fot. ArchiwumDziś przed sądem stanęło dwóch kibiców Legii Warszawa: Wojciech Wiśniewski i Wojciech Braun. Prokuratura postawiła im - jako domniemanym organizatorom protestów przeciwko rosyjskiemu marszowi podczas Euro 2012 - zarzut stosowania przemocy na tle narodowościowym za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów - głównym dowodem przeciwko kibicom są nagrania z podsłuchu telefonicznego.

O komentarz do całej sytuacji poprosiliśmy mec. Krzysztofa Wąsowskiego, obrońcę kibiców Legii Warszawa. Przyznaje on, że robienie z kibiców podżegaczy nienawiści jest po prostu nieuczciwe.

- To wygląda zupełnie niesamowicie, ponieważ tak naprawdę, to ja nie jestem w stanie im wytłumaczyć za co oni mają być oskarżeni i o co są posądzani. W tym sensie, że  przepis który wskazuje prokurator mówi o tym, że każdy kto przemocą lub groźbą bezprawną atakuje jakąś grupę osób ze względu np. na narodowość podlega tej karze. Ci dwaj ludzie nie brali udziału w żadnych zamieszkach 12 czerwca 2012 r. Siedzieli sobie wtedy grzecznie w domu i oglądali sobie mecz Polska-Rosja przed telewizorami, gdzie rozmowy dotyczyły ich oburzenia, że 12 czerwca w dniu narodowego święta Rosji, który jest związany z wyrżnięciem polskiego garnizony na Kremlu - jest zgoda polskich władz na przemarsz rosyjskich kibiców, pod hasłem ich świętowania, który kojarzy się przynajmniej niektórym kibicom i nie tylko im -  z wymordowaniem właśnie tych polskich żołnierzy w XVII w. Chyba tego dotyczy sprawa. Czekam jak prokurator będzie argumentował swoje stanowisko - tłumaczy mec. Wąsowski.

Środowisko kibicowskie komentując całą sprawę podkreśla, że czuje się jak "kozioł ofiarny".

- Polscy kibice traktują tę sprawę jakby byli tzw. kozłem ofiarnym. Za co? Za nieudolność polskich władz – co pokazały zamieszki podczas Euro 2012, które nie potrafiły rozdzielić dwóch zwaśnionych grup – Polaków i Rosjan. Robienie z kibiców podżegaczy nienawiści i osób które, organizują akcję antyrosyjską – to jest po prostu nieuczciwe i takie jest stanowisko obrony w tej sprawie
- mówi mec. Wąsowski.

Kliknij poniżej i zobacz relacje z procesu kibiców


Autor: JW
Żródło: niezalezna.pl

Śledź(0)

Adres śledzenia tego komentarza

Komentarze (0)

Zapisz się do RRS tego komentarza

Napisz komentarz

mniejsze | większe

busy