Czy Michnik broni komunistów z powodu domowej traumy? Oto członkowie jego rodziny | Polska

Polityka - Polska

AddThis Social Bookmark Button

fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta PolskaPortal Tomasza Lisa natemat.pl rozwodzi się nad wczorajszymi słowami Adama Michnika, który stwierdził, że "poczucie misji Antoniego Macierewicza może brać się z jego rodzinnej traumy". Przypominamy więc, skąd może brać się "trauma" redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".
"Zawsze był człowiekiem niebanalnym, sprawnym intelektualnie, dobrze wykształconym, odważnym. Jednocześnie ma jakąś rodzinną ranę. Być może stąd się bierze jego - z jednej strony zawziętość - a z drugiej przekonanie o własnej misji, że on jest odkupicielem, że on ma w swój gen osobowy wpisane ocalenie tej prawdziwej realnej Polski, którą on definiuje jako katolickie państwo" – mówił wczoraj w programie "Tomasz Lis na żywo" Adam Michnik.

Michnik miał na myśli historię Zdzisława Macierewicza, ojca posła PiS. Był on działaczem antykomunistycznej opozycji, inwigilowanym przez UB. W listopadzie 1949 r. został znaleziony martwy w laboratorium, w którym pracował.

Tomaszowi Lisowi i Adamowi Michnikowi, domorosłym specom od psychoanalizy, przypominamy więc, skąd się mogła wziąć sympatia naczelnego "Gazety Wyborczej" do "ludzi honoru" w rodzaju gen. Czesława Kiszczaka.

Trzej najważniejsi członkowie rodziny Adama Michnika to:

- jego ojciec Ozjasz Szechter, który w dwudziestoleciu międzywojennym aktywnie działał w ruchu komunistycznym. Szechter był zastępcą członka Komitetu Centralnego nielegalnej Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy dążącej do oderwania od Polski Galicji Wschodniej i Wołynia oraz przyłączenia tych ziem do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Za "próbę zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego i zastąpienia go ustrojem komunistycznym oraz oderwania od państwa polskiego południowo-wschodnich województw" został skazany przez sąd na 8 lat więzienia. Po wojnie był członkiem PZPR.

- jego matka Helena Michnik. Przed II wojną światową była współorganizatorką komunistycznej organizacji pionierskiej im. Lenina w Polsce. Po 1945 r. wykładała w szkole Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego podległego Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego

- jego przyrodni brat Stefan Michnik - stalinowski zbrodniarz, sędzia i adwokat, informator i rezydent Informacji Wojskowej. Członek Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1952 r. przewodniczył składom sędziowskim sądzącym schwytanych członków żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej. Był sędzią m.in. w procesie por. Andrzeja Czaykowskiego (bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej i cichociemnego), w którego egzekucji uczestniczył

Teraz wiemy, skąd autor słów "Odpieprzcie się od generała!" (o Wojciechu Jaruzelskim) i "Generał Kiszczak jest człowiekiem honoru" czerpał natchnienie.


Autor: wg
Żródło: natemat.pl, niezalezna.pl

Śledź(0)

Adres śledzenia tego komentarza

Komentarze (0)

Zapisz się do RRS tego komentarza

Napisz komentarz

mniejsze | większe

busy