Historia

Historia

Historia - Historia

AddThis Social Bookmark Button

Cesarz Wilhelm w sierpniu 1914, po zamachu w Sarajewie: Od dziś nie znam partii politycznych, znam tylko Niemców! | fot. za Polonia ChristianaPierwsza wojna światowa nazwana została Wielką Wojną, jednak jej wielkość nie polegała na globalnym wymiarze – już wcześniej zdarzały się przecież konflikty, które z Europy rozprzestrzeniły się na inne kontynenty, dość wspomnieć wojnę siedmioletnią (1756–1763), toczoną również w Ameryce Północnej. La Grande Guerre zasłużyła na swoje miano z całkiem innych powodów, przede wszystkim dla straszliwych, niewyobrażalnych dotąd ofiar ludzkich.

Więcej…

Historia - Wielcy

AddThis Social Bookmark Button

Maria Fieldorf-Czarska z Tomkiem Czerepukiem – uczniem jednej z gdańskich szkół – podczas Sztafety Pokoleń | fot. Stanisław BednarzWspomnienie Piotra Szubarczyka i Ireneusza Kaczmarka – przyjaciół ś.p. Marii, odczytane 21 listopada na antenie Radia Maryja.

Więcej…

Historia - Historia

AddThis Social Bookmark Button

Manifestacja Ruchu Młodej Polski z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Na I planie Michał Wojciechowicz i Tadeusz Szczudłowski, Gdańsk, 11 listopada 1980. | fot. Leszek Biernacki, źródło: zbiory.ecs.org.plPublikujemy po raz pierwszy pełny tekst przemówienia Tadeusza Szczudłowskiego, który w heroicznym, świadomym akcie patriotycznego poświęcenia, narażając się na nieprzewidywalne konsekwencje represji z ręki potężnego komunistycznego aparatu terroru, dokonał czynu otwartego publicznego wyrażenia sprzeciwu wobec zniewolenia Narodu Polskiego przez totalitarny system sowiecki. W pięknych, niezwykle głębokich, prawdziwych i odważnych słowach podniósł ducha Polaków, w czasie gdy zastraszony ogół społeczeństwa bał się nawet w gronie zaufanych znajomych poruszać problemu niepodległości naszej Ojczyzny.

Więcej…

Historia - Historia

AddThis Social Bookmark Button

fot. autor nieznany, wikipedia; domena publiczna„Państwo polskie […] opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd polski zastąpi panowanie przemocy, która przez 140 lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na armii polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” – pisał w depeszy 16 listopada 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Więcej…

Historia - Historia

AddThis Social Bookmark Button

17 września 1939 armia sowiecka wkroczyła do Polski dokonując wspólnie z Niemcami IV rozbioru. Nz. komdiw Kriwoszyn salutuje niemieckim oficerom, Brześć przed defilada zwycięstwa. Dzień 17 września na zawsze zapisał się w naszej historii kolorem zdrady. Mógł on jednak zapisać się dziejach Europy jako początek drogi do ustanowienia trwałego pokoju i bezpieczeństwa w świecie pod opieką i kontrolą Zachodu.

Więcej…