Społeczeństwo -
Gospodarka
poniedziałek, 10 maja 2010 13:39
źródło/autor Nasza Polska, Wiesława Mazur

Krajowi i zagraniczni inwestorzy instytucjonalni od ubiegłego tygodnia są we władaniu wszystkich akcji Mennicy Polskiej SA, które należały do skarbu państwa i państwowego Banku Gospodarki Krajowej. Sprzedanych zostało 41,9 proc. akcji spółki za 347 mln zł. Publicznego majątku w Mennicy Polskiej, już nie ma.
Mennica ma bardzo stare korzenie. Założona została w 1766 r. na mocy decyzji Stanisława Augusta Poniatowskiego. “Skarb” sprzedał 31,6 papierów, BGK 10,3 proc. Mennica przekształcona została w jednoosobową spółkę skarbu państwa już w kwietniu 1994 r. W lutym 1998 r. Komitet Papierów Wartościowych i Giełdy dopuścił do obrotu walory spółki, a od kwietnia tego samego roku akcje Mennicy Polskiej notowane były na warszawskiej giełdzie. Żadnej innej mennicy na świecie nie rzucono do tej pory na giełdę, przebiliśmy w tym liberalną desperacją wszystkich.
Według informacji na stronie internetowej Mennicy, do niedawna 42,32 proc. akcji znajdowało się w rękach Zbigniewa Jakubasa, który był głównym udziałowcem spółki, wraz rodziną kontrolował ponad 51 proc. jej kapitału. Jakubas zaczynał swój biznes w 1984 r. od założenia butiku, dzisiaj należy do najbogatszych Polaków. Zainwestował m.in. w rozlewnię wody mineralnej (Multi Vita), media („Życie Warszawy”, „Sukces”), ale wycofuje się rakiem z tych, które nie przynoszą mu spodziewanych zysków. Na giełdzie inwestuje w co się tylko da, przy czym – jak do tej pory - Mennica Polska jest dla niego inwestycją flagową. Do 2002 r. Mennica Polska SA zajmowała się produkcją monet obiegowych i kolekcjonerskich, medali, odznak, pieczęci, datowników, a także przeróbką metali szlachetnych dla potrzeb przemysłu: złota, platyny, palladu, rodu. Posiadała koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej przetwórstwa i obrotu metalami szlachetnymi oraz prowadzenie handlu nimi w obrocie krajowym i zagranicznym. Od 2003 r. – Zakład Metali Szlachetnych został wydzielony. Działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Mennica – Metale Szlachetne.
Transakcja sprzedaży akcji sprzed paru dni odbyła się błyskawicznie w tzw. formule budowania przyspieszonej księgi popytu. Przebiegła prawdziwym galopem, sprzedaż, która miała trwać dwa dni, została zakończona w jeden dzień. Księgę popytu współtworzyli: J Morgan Securities, DM PKO Bank Polski i irlandzki Dom Maklerski BZ WBK. Urzędnicy w resorcie skarbu nie wykluczają, że “szybka sprzedaż” na tej samej zasadzie może być zastosowana w innych i nieodległych prywatyzacjach. Mennica Polska posiada okazały, nowy gmach przy ul. Żelaznej w Warszawie. Firma rozwinęła działalność na rynku pieniądza elektronicznego jako operator Systemu Karty Miejskiej i organizator sieci sprzedaży SFERA – jest operatorem Systemu Karty Miejskiej w Warszawie z obsługą biletów komunikacji miejskiej wprowadzona została możliwość opłacenia postoju na parkingach. Spółka jest także operatorem Jaworznickiej Karty Miejskiej, pierwszego na Śląsku wielofunkcyjnego nośnika okresowych biletów elektronicznych. Inne segmenty działalności Mennicy Polskiej, która jest aktywna nie tylko na krajowym rynku, ale także m.in. na rynkach, m.in. w Andorze, na Białorusi, Dominikanie, w Kazachstanie, to usługi teleinformatyczne, a do niedawna nawet w branży nieruchomości.