Libia: to koniec Kaddafiego | Świat

Polityka - Świat

AddThis Social Bookmark Button

fot. U.S. Navy/wikipedia.plPowstańcy walczący z reżimem Muammara Kaddafiego zdobyli Trypolis, stolicę Libii. W ich ręce wpadli też synowie dyktatora.

Plac Zielony był miejscem oficjalnych parad na cześć libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego. Znajduje się w samym centrum stolicy. Komentatorzy CNN porównują go tak ważnego serca miasta, jakim jest Times Square w Nowym Jorku, i nazywają symbolem libijskiego reżimu.

Według agencji AFP nad placem powiewają czerwono-czarno-zielone flagi powstańców. Tłum tańczy i skanduje "Allah Akbar". Rebelianci strzelają na wiwat w powietrze.

Wcześniej powstańcy poinformowali, że prawie cała stolica znalazła się pod ich kontrolą poza twierdzą Kadafiego, kompleksem budynków Bab al-Azizija w centrum Trypolisu.

Komentując zajęcie Placu Zielonego telewizja CNN podała, że to mogłoby oznaczać "koniec reżimu". Nie ma jednak potwierdzenia, że kontrola rebeliantów rozciąga się na całą stolicę. Nie wiadomo też, czy oddziały powstańcze natrafią jeszcze na silny opór w Trypolisie.

Symboliczne i strategiczne znaczenie ma fakt, że dwóch synów Kadafiego znalazło się w rękach powstańców: najstarszy Mohammed Kadafi i Saif al-Islam, drugi, znacznie bardziej znany syn dyktatora, który nie krył wcześniej swych ambicji politycznych i spełniał po części funkcję rzecznika reżimu.

Informacje, które napływają ze stolicy Libii są sprzeczne; według niektórych relacji w mieście nadal toczą się walki, m.in. przed hotelem Rixos. Korespondent CNN w Trypolisie podaje, że niektóre dzielnice, są jeszcze pod kontrolą sił Kadafiego. Nadal słychać odgłosy walki, ale ucichły odgłosy ciężkiej broni, strzelaniny są sporadyczne. Zdaniem korespondenta CNN, walka regularnych wojsk w obronie Trypolisu zamiera, lecz bitwa o stolicę nie jest skończona.


Autor: gb | Źródło: PAP

Śledź(0)

Adres śledzenia tego komentarza

Komentarze (1)

Zapisz się do RRS tego komentarza
...
0
Tusk powinien dokladnie poznac koniec Kadafiego ,bowiem jego czeka taki sam los-nie respektuje Woli Narodu Polskiego,nie szanuje Polakow-wladza absolutna do ktorej dazy wraz ze swoja banda zawsze ma taki wlasnie koniec.
bezimienna , 22 August 2011

Napisz komentarz

mniejsze | większe

busy

Publicystyka